Rusya da Türk Tahkim Mahkemesi Kuruldu

Türkiye sınırları dışında , ilk ‘Özel Türk Tahkim Mahkemesi’ RussGroupe öncülüğünde Rusya Federasyonu Moskova da kuruldu.
Türk Tahkim Mahkemesi nin kurucusu olan RussGroupe Yönetim Kurulu Başkanı K.Av.Ender Karataş , Türk Tahkim Mahkemesinin Rusya Federasyonu na Türkiye den gelen yatırımcılarımızın bu ülkedeki iş hayatında yaşanan hukuki uyuşmazlıklardaki meselelerin çözülmesine önemli destek vereceğini söyledi.
Rusya da hayata geçirdiği hukuk alanındaki projelerle birçok yatırımcımıza ve çok sayıda ticaret odalarına yol gösteren ve destek olan RussGroupe, yeni bir projeye daha imza attı.Türk iş dünyasının talepleri doğrultusunda Rusya da faaliyet gösteren Hukuk Bürosu RussGroupe, Rusya da firmaların iş hayatında yaşadığı hukuki meselelerin daha kısa sürede çözülmesi için önemli bir adım attı. RussGroupe öncülüğünde Merkez Binası’nda faaliyete başlayan Türk Tahkim Mahkemesi’nin açılış toplantısına, Rusya Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı yardımcısı , RussGroupe Yönetim Kurulu Başkanı K.Av. Ender Karataş , Moskova V. Özel baro yetkilileri,Avukatlar ve Rusya adli yargı mensupları katıldı.Türk Tahkim Mahkemesi başkanlığına K.Av.Ender Karataş seçildi.

100’DEN FAZLA ÜLKEDE UYGULANIYOR

Başkan K.Av.Ender Karataş, yargıda iş yükünü azaltmak ve uyuşmazlıkları çözmek için gerçekleştirilen özel Tahkim Mahkemesi sisteminin dünyada 100’den fazla ülkede uygulandığını söyledi. Mahkemeye taşınan anlaşmazlıkların, davaların yıllarca sürmesine ve tarafların ciddi anlamda yıpranmasına sebep olduğunu ifade eden Karataş, ABD’de 50, Avrupa’da ise 40 yıldan uzun bir süredir uygulanan tahkim sistemin Türkiye’de yatırımcılarımız tarafından tam olarak tanınmadığını,yeni uygulanmaya başlandığını belirtti.

TÜRKİYE SINIRLARI DIŞINDA BİR İLK

İş dünyası temsilcilerinin uzun süren davalarda, gereksiz zaman ve itibar kaybı yaşadığını anlatan Karataş, şöyle konuştu:
“Rusya Federasyonu,Türk yatırımcılarımızın ticari faaliyetlerinin en yoğun olduğu ülkelerin başında yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında ,sanırım dünya da başka bir örneği yoktur,ilk defa Özel Türk Tahkim Mahkemesini Rusya Federasyonu Moskova şehrinde hayata geçirdik. Rusya Türk Tahkim Mahkememiz ile sayıları artık binlerle ifade edilen Rusya pazarında faaliyet gösteren şirketlerimizin, ticari ilişkilerinde zaman ve itibar kayıplarını önlemeyi hedefliyoruz.Türk Tahkim Mahkememize üye olacak yatırımcılarımız, Türk Tahkim Mahkememizde masanın her iki tarafına oturarak, yıllarca süren uyuşmazlıklarını en kısa sürede çözme imkanına kavuşacak”.

“BU HİZMET GELECEĞE YÖNELİK BİR ADIMDIR”

Yönergesi ve projesi tamamıyla RussGroupe tarafından hazırlanan Türk Tahkim Mahkemesi kısa zamanda Rusya da faaliyet gösteren ticaret odaları tarafından da yakın takibe alınacağını aktaran Karataş, “Rusya da faaliyet gösteren birçok yabancı sivil toplum kuruluşu, bizleri arayarak projeyi detaylı olarak öğrenmek ve kendi ülke yatırımcıları için hayata geçirme noktasında destek istiyor. Özel Türk Tahkim Mahkemesi olarak tahkim konularında üyemiz olacak firmalarımızın insan ve ihracat birimlerine dönük olarak bilgilendirme, seminer ve eğitim programları da düzenleyeceğiz. Ayrıca tahkim maliyetinde de üyelerimize maddi anlamda da destek sağlayacağız. Rusya’da, firmalarımızın enerjilerini, işlerini büyütmeye ve Türkiye nin kalkınma hamlelerine katkıda bulunmasına harcamalarını istiyoruz ” diye konuştu.

“Bugün geleceğe yönelik bir adım atıldı. Bu mahkemenin hayata geçmesinde katkısı olan RussGroupe ve MKA V. özel barosuna teşekkür ediyorum” dedi.

“HUKUKİ PROBLEMLER KISA SÜREDE ÇÖZÜLECEK”

Rusya Türk Tahkim Mahkemesi başkanlığına getirilen K.Av.Ender Karataş, Rusya da 6 Ağustos 2015 tarihi itibariyle Moskova Yüksek Arbitraj Mahkemesi tarafından onaylanarak faaliyetine başlayan Türk Tahkim Mahkemesi nin isabetli bir karar olduğunu ifade ederek, bu mahkemenin iş dünyasına yönelik önemli bir meseleyi ortadan kaldırılmasına yardımcı olacağını anlattı.