Rusya siyasi ve ekonomik yaptırımlar 2016 ve riskler den korunma

Henüz tam kesin olmasa da ,Rusya Federasyonu nun 1 ocak 2016 tarihinde uygulamaya başlayacağı ekonomik ve siyasi yaptırımlar ile gündeme gelmesi beklenen Rusya da faaliyet gösteren ve Rusya kanunlarına göre kurulmuş Rus şirketi (kurucuları yabancı ülke vatandaşı olabilir) bünyesinde Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına çalışma yasağı getirilmesi durumunda yatırımcılarımızın aklına gelen ilk sorular ; -istediği genel müdürü işin başına getirememesi durumunda Firmasının Rusyada ki faaliyetlerini güvenle nasıl sürdürebilir ? veya -Firmasının başına getireceği Rus vatandaşına ne kadar güvenebilirim ? olacaktır.

Eğer şirketin yöneticilerinin çalışma izini alamaz ise veya süresi biten çalışma iznini genel müdür uzatamaz ise ne olacaktır? Şirketin faaliyetleri nasıl devam edecektir?
En çok görülen yönetim şeklinde şirketin kurucusu veya kurucularından bir tanesi şirketin başında genel müdür olarak imza yetkisini kullanmakta ve Rusya devlet kurumları ile olan resmi ilişkilerini sürdürmektedir.Bu Türk vatandaşı genel müdürümüzün çalışma iznin de sorun yaşanır ise şirketin akıbeti ne olacaktır ? şirketin muhasebesi ve para hareketleri nasıl kontrol edilecektir? Kısacası olası bir kısıtlama nedeni ile yatırımcı şirketini kime emanet edebilir?
Şu anda Rusya da faaiyeti olan bir çok şirketimizin sahipleri bu sorulara cevap aramaktadırlar.

Bu sıkıntılı dönemde sizleri aydınlatmakta ve Rus yatırımcıların gerek kendi ülkelerinde gerekse Rusya dışı yatırımlarında senelerdir uygulayıp kullandıkları YÖNETİCİ FİRMA KULLANIMI bilgisini sizlerle paylaşmakta yarar görmekteyiz.

Yönetici Firma Nedir?; yönetici firma şirketinizin başına genel müdür olarak atayacağınız tüzel kişiliktir.Yani bir şirketi Rusya federasyonun da başka bir şirket genel müdür olarak yönetebilir «управляющая организация».
Genel müdürün tüm yetki ve sormluluklarını bu şirket üzerine almaktadır,ilgili Rusya federal kanunlarının 42 ve 69. Maddelerinde düzenleme açıkça anlatılmaktadır.
Yönetici Firma Kullanmanın Faydaları Nedir?; yönetici firma şirketinizin sizin direktifleriniz dogrultusunda kanunlara uygun olarak yönetilmesini sağlar,şahıslara olan bağımlılık ve riskleri ortadan kaldırır.

Eğer birden fazla şirketiniz var ise her şirket için ayrı ayrı genel müdür arama probleminden kurtulursunuz.

Firma veya firmlarınızın kanunlar karşısındaki tüm hatalarından atamış olduğunuz yönetici şirket sorumludur.

Firmanızın banka ve kasasındaki parasının kaybolması veya şahıslar tarafından zimmete geçirilmesi gibi sizleri düşündüren riskleri kesinlikle engellemiş olursunuz.

Rusya Devlet kurumlarının yapacağı kotrollerde firmanıza yönelik haksız uygulamalarda caydırıcılık gücüne sahip olursunuz.

Birden fazla şirkete sahip olmanız durumunda ,şirketler arasındaki evrak ve finans akışını istediğiniz gibi yönlendirir ve kontrol edebilirsiniz.Her firma için muhasebe ve genel müdür maaş maaliyetinden kurtulmuş olacaksınız.

Yönetici firma ile yollarınızı ayırmak ise son derece kolay ve sorunsuz olacaktır.şirket kurucusu veya kurucularının alacağı kararı firmaya bildirmesi yeterli olacaktır.

Politik dalgalanmalardan etkilenmeniz minimum düzeye indirilmiş olacaktır.
Yönetici firmalar şirketinizin karşılaşacağı ticari veya kurumsal devlet bürokrasi ve bariyerleri daha kolay aşabilmektedirler.