internet kontrol sistemi ve sayfa kapatılması

Liberal Demokrat Partisi milletvekili Andrey Lugovoy, yasadışı bilgi içeren bilgi kaynaklarına erişimleri kısıtlamak için düzenlenecek prosedürlerle ilgili hazırladığı yasa tasarısını Duma’ya sundu. İlgili düzenlemelerin ‘Bilgi, bilgi teknolojileri ve bilgilerin korunması’ kanununda yapılacağı bildirildi.

Yapılan açıklamada yasa dışı faaliyetler; ayaklanmalara çağrıda bulunmak, aşırı faaliyetlerde bulunmak, terörist faaliyetlere katılmak, dini ve (veya) mezhep çatışmasının fitilini ateşlemek, kamu düzenini bozacak kitlesel olayları tahrik etmek olarak açıklandı.

Yasa tasarısıyla Rusya başsavcılığına veya yardımcılarına yasa dışı faaliyetlerin erişimine en kısa sürede kısıtlama getirmeleri için yetki verilecek. Başsavcılık federal bilgi teknolojileri, kitle iletişim alanında kontrolü sağlayan ve denetiminden sorumlu olan yürütme organına erişimin engellenmesi konusunda yazılı olarak bilgi gönderecek. Yazılı bilgilendirmeyi alan yetkili organ bu bilgilere erişimi en kısa sürede kısıtlayacak. Yetkili organ hosting sağlayıcısına yasa dışı bilgilerin kaldırılması için uyarıda bulunacak. Hosting sağlayıcısı bilgileri yerleştiren kaynağa erişerek onların internet sayfasından kaldırılmasını veya sayfaya erişimin kısıtlamasını talep edecek. İnternet sayfası sahibi gerekli işlemleri yaptıktan sonra yetkili organa verilen yükümlülüğün yerine getirildiğine ilişin bilgi verecek, daha sonra sayfaya yeniden erişim için adımlar atılmış olacak.

Böylece toplumu korumak ve yasa dışı bilgilerin erişimini en kısa sürede engellemek için çalışan bir mekanizma oluşturulması hedefleniyor.