Bazı Trafik cezalarında yeni duzenlemeler.

Düzenlenen yeni kanuna göre, trafik cezaları artırıldı. Bundan böyle trafik kurallarını ihlal edenler ağır cezalar ödeyecekler. Bir yıl içerisinde alkollü araç kullanırken birden fazla yakalanan kişiler 2 yıl hapis cezası ile cezalandırılacak.

Yeni kanuna göre suçlunun, ölümüne sebep olduğu kişinin yakınlarıyla uzlaşma hakkı kaldırıldı. Bunun dışında, trafik müfettişlerinin araç plakalarına el koymaları yasaklanırken, yolculara alkol kontrolü yapma ve araçları arama hakları verildi. Ceza kanununda yapılan düzenlemeler hükümetten bu yılın mart ayında onay almıştı.

Daha önceleri alkollü araç kullanan sürücülerin ehliyetlerine el konulurken, yeni kanuna göre 200 bin ruble ceza veya 1,5 yıla varan hapis ile cezalandırılacaklar. Eğer trafik kurallarına uymayan kişinin yaptığı hata başka birinin ölümüyle sonuçlanıyorsa, kişi 2 yıldan başlayan hapis cezasına çarptırılacak.

Trafik cezalarının ağırlaştırılmasına 2012 yılının eylül ayında Minskaya sokağında meydana gelen ve 7 kişinin ölümüyle sonuçlanan trafik kazasından sonra karar verildi. 1 Eylül’den itibaren alkollü araç kullanmanın cezasının arttırılmasını ve alkol dozunun en aza indirilmesini kapsayan yeni düzenlemeler yapıldı. Yeni düzenlemeye göre izin verilen alkol miktarının 0,16 mgL geçemeyecek.