Yeni Vatandaslık prosedurleri acıklandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, vatandaşlığa başvuran yabancıların vatandaşlığa alınmamasında uygulanacak prosedürlerin açıklandığı kanunu onayladı.

İmzalanan kanun gereği vatandaşlığa alınmayacak yabancı vatandaşların özellikleri de belirlendi. Buna göre, daha önce idari suçlar nedeniyle Rusya Federasyonu sınırları dışına çıkarılanlar, sınır dışı edilenler veya Rusya uluslararası iade sözleşmesine göre ülkesine teslim edilen vatandaşlar, ülkeye belirlenen süre içerisinde girmeleri yasak olan kişilerin hiç biri Rusya vatandaşlığına kabul edilmeyecekler.

Halen yürürlükte olan yasa gereği önümüzdeki 5 yıl için sınır dışı edilenler vatandaşlık almak için istekte bulunamıyorlardı, ancak şu anda uluslararası anlaşmalara dayanarak sınır dışı edilen vatandaşlar yurtdışına çıkar çıkmaz vatandaşlık almak için dilekçe verebiliyorlar.

Federal Göç Servisi istatistikleri son yılda 800 kişinin uluslararası iade anlaşması prosedürlerine maruz kaldığını, 2 bin kişinin ise sınır dışı edildiğini gösteriyor.

Öte yandan, 2011-2012’de yaklaşık 100 bin kişinin yurtdışından dilekçe vererek Rusya Federasyonu vatandaşlığına alındığı da kaydedildi.