RUSYA DA , EYLÜL 2016 BAŞLAYAN YENİ KANUNİ DÜZENLEMELER

Uzak Doğu Bölgesi’ni kalkındırmak ve bölgenin nüfusunu artırmak için halka bedava arazi tahsis edilmesini öngören kanun uygulanmaya başladı.Kanuna göre, Rusya vatandaşları, toprağı işlemek koşuluyla kişi başına 1 hektarlık bir arazi alabilecek. Arazileri 5 yıl süreyle ücretsiz kullanacak vatandaşlar, bu sürenin sonunda araziyi kendi mülkiyetine geçirebilecek.Araziyi kanunda belirtilen amaçlara uygun kullanmayanlar ise söz konusu araziyi devlete iade etmek zorunda kalacak.

Zorunlu trafik sigortalarında senede 1 defa dan fazla fiyat artışı yapılamayacak.Daha önceki uygulamalarda bir senede 3 defaya varan kademeli artışlar görülmekteydi.

Ehliyet alma sınavlarındaki prosedür değişiklikleri uygulanmaya başlandı.En önemli ilave ; teori sınavında her bir yanlış cevap için beş yeni ilave soru cevaplanmak zorunda.Pratik sürüş uygulama sınavında ise üç adet olan sürüş pratiği talebi beşe çıkartıldı.Daha önceden 2 bin ruble olan sınav harcı tutarı ise 3 bin rubleye yükseltildi.

Esnaf kayıt prodesüründe banka hesabı açılırken bankanın istediği şahıs vergi numarası artık banka tarafından istenmeyecek,bankalar direk vergi dairelerinden kendileri bu bilgilere ulaşabilecekler.Yabancı ülke vatandaşları için ise eski prosedür devam edecek.

Devlet ürün alım ihalelerinde ,bazı ürünlerde ihaleye katılan 2 Rus firması ve/veya gümrük birliği ülkelerinden firma bulunması durumunda yabancı ülke katılımcıları derhal ihaleden elenecekler(domuz ve sığır eti,kümes hayvanları etleri,balık,süt ürünleri,pirinç,şeker başta olmak üzere toplam 23 kalem ürün bu yasa kapsamına alınmıştır).

Vatandaşların hayatını kaybetmesi durumunda verilen ölüm belgesindeki ölüm tarihi tek başına yeterli olmayacak,ayrıca bu belgede ölüm saati mutlaka yazılacak.Aynı gün hayatını kaybeden aile üyelerinden saat olarak geç ölen ,saat olarak erken ölenin mirasçısı kabul edilecek(son derece garip görünen bir yasa gibi karşılasanız bile eşlerin daha önceki evliliklerinden olan çocukları ve/veya yakın akrabaları için son derece kıritik bir düzenlemedir).

Araçların parka çekilmesi durumunda,araç sahipleri ceza ve masrafları ödemeden araçlarını park yerinden alabilecekler.Cezaları verilen süre içerisinde daha sonra ödemek mümkün olacak.

Elektrik ile çalışan otomobillerin Rusya ya getirilmelerinde gümrük vergisi alınmayacak.Ağırlığı 5 tona kadar olan elektrik ile çalışan yük araçlarında gümrük vergisi %15 den %5 e indirildi.

Tehlikeli üretim yapan işletmelerde sadece işletmenin tehlikeli üretimini kazalardan doğabilecek çevre zararlarına karşı sigortalama şartına ilave olarak bu işletmelerin çalışanlarınıda ilaveten olarak tehlikeli üretim çalışanı olarak ayrıca sigortalamaları gerekecek.

Özel ve devlet okulları engelli öğrenciler için şartlarını uygun hale getirmek zorundalar.Örneğin okullar tekerlekli sandalyeler için sınıf kapılarını,tuvaletlerini,asansörlerini vs alanları uygun hale getirmek zorundalar.Görme engelliler için tüm kitapları kabartılı ve sesli (işitme ve görme engelli /kısıtlı haldeki öğrencilerin kullanabileceği formata) standartlara uygun bulundurmak zorundalar.Bilgisayarlarını engelli öğrenci sayısına uygun olarak bu öğrencilerin kullanabileceği özelliklerde bulundurmak zorunda olacaklar.

Tüm şirketler,internet portalları,dernekler,okullar,vs. Rusya vatandaşlarının şahsi bilgilerini(üyeleri,çalışanları,müşterileri vs.) Rusya sınırları içerisindeki server cihazlarında saklamak zorunda olacaklar.ülke dışına bu bilgilerin çıkartılması yasaklanmıştır.