Tacik gocmen iscilerin calısma izinleri statusu degisiyor.

Duma Başkanı Sergey Narışkin, Tacikistan’dan gelen göçmen işçilere Rusya’da çalışmaları için 3 yılığına izin verileceğini söyledi. Rusya’da göçmen işçilere de vize geliyor.

Duşanbe Rus –Tacik Üniversitesinde konuşan Narışkin, “ Tacikistanlı göçmen işçilere Rusya’da 3 yıl çalışma hakkı verilecektir. İlgili çalışma Tacikistan ve Rusya Federasyonu Göç Servisleri arasında devam ediyor” dedi.

Geçtiğimiz hafta Birleşik Rusya parti kurmaylarıyla göçmen sorunlarının tartışıldığı toplantıda konuşan Devlet Başkanı Putin, “Ülkenin ekonomik çıkarları açısından bazı sektörlerde başka kişilerin işgücüne ihtiyacımız var. Ancak bazı alanlarda bu işgücü kendi vatandaşlarımız tarafından da sağlanabilir. Başkente gelen misafir işçilerin faaliyetlerini tanımlamamız gerekiyor” ifadelerini kullanmıştı.

Göçmen işçilere vize geliyor

Öte yandan Duma’da, göçmen işçiler için vize uygulamasını başlatma konusunda teklif sunuldu. Teklife göre, öncelikle işgücünün gerektiği alanlardaki boşluklar Rusya Federasyonu vatandaşları tarafından doldurulacak daha sonra ise yabancı işçiler tarafından doldurulacak.