Acil Durumlar Bakanlıgı yangın guvenlik prosedurlerini kucuk isletmeler icin yeniden duzenledi

Acil Durumlar Bakanlığı’ndan açıklamada, küçük ve orta çaplı işletmeler yangın güvenliği alanında 5 yıl süreliğine ‘tatil’ edilecek ve bu işletmelerde denetim yapılmayacak.

Bakanlık temsilcilerinden İrina Rossius, bakanlar kurulunun şu anda bu teklifi değerlendirdiğini ve Acil Durumlar Bakanlığı’ndan küçük ve orta çaplı işletmelerin yangın güvenliği alanındaki denetim yetkisini federal organlara vermesinin gündemde olduğunu bildirdi. Rossius, projenin kabul edilmesiyle büyük işletmelerin dışındaki tüm işletmeler bakanlığın denetim yetkisi dışında kalacağını belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rossius, “Şu anda küçük ve orta çaplı işletmelerin 5 yıl süreyle denetlenmesi konusu gündemde. Acil Durumlar Bakanlığı, yangın güvenliği anlamında daha kritik binaların denetimlerini yapmaya başlayacak, özellikle Rusya’nın kültür mirası olan binalarda ve diğer yapılarda denetimler yapacak. Büyük yapıların denetimlerine başlayınca küçük işletmelerin denetimleri önemli ölçüde azalacak. Bakanlığın yapacağı denetimlerin yaklaşık 2-3 kat azalacağı tahmin ediliyor” dedi.

Rossius, sivil savunma planlarını sunmakla zorunlu tutulan küçük ve orta çaplı işletmelerin bu uygulamalardan muaf olacaklarını da kaydetti.