Çifte vatandaşlık bilgilendirme yasası onaylandı

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olan Rusya Federasyonu vatandaşları ve Türk-Rus evliliklerinden olan çocukları,aynı zamanda Rusya vatandaşlığı almasına rağmen Türk vatandaşlığını koruyanları yakından ilgilendiren önemli yasa Başkan Vladimir Putin tarafından imzalandı.

Duma ve Federasyon Konseyi’nde kabul edilen yasa en son Putin’in imzasını bekliyordu. Kremlin, yasayı değişiklik yapmadan onayladı.Yasanın kısa süre içinde resmi gazetede yayımlanması ve yürülüğe girmesi bekleniyor.

Yürürülük tarihinden itibaren 60 gün içinde, ikinci vatandaşlığı ya da bir başka ülkede daimi oturma izni olan Rusya vatandaşlarının bu durumu Rusya’daki federal Göçmen Servisi’ne bildirmeleri gerekecek. Bu bildirim ikinci vatandaşlıktan ayrılmayı ya da Rusya vatandaşlığını kaybetme sonucunu doğurmuyor.

Yasa başka bir ülkenin vatandaşı olan ancak bunu devletin resmi makamlarından gizleyen kişilerin adli cezaya çarptırılmalarını istiyor.

Yasa, ikinci vatandaşlığını gizleyen Rusya vatandaşlarının 200 bin rubleye kadar para veya 400 saate kadar kamu yararına çalışma cezasına çarptırılmaları emrediliyor.

Bildirim için verilen 60 günlük sürenin ne zaman başlayacağı da yorum farklılıklarına neden oldu. Yasa, “yürürlük kararının yayınlanmasından itibarenki iki aydan sonra” ifadesinie yer veriyor. Bu durumda, yasa resmi gazetede bugün yayınlansa bile, iki ay sonra süre işlemeye başlayacak. Tahminen 5 ağustos-5 ekim arasında ikinci vatandaşlık bildirilecek. Yasanın yayın tarihinden itibarenki iki ay içinde ise ilgili birimler, teknik altyapı hazırlıklarını yapacaklar.

Bildirim sırasında ikinci vatandaşlığın hangi ülkeden, hangi tarihte, hangi gerekçeyle alındığı, pasaport ya da kimlik tarihi ve numarası Rusya devletine bildirilmek zorunda olacak.