Yeni Sigara ile mücadele yasası

Rusya Federasyonun da yaşayan tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren Tütün tüketimi ile mücadele yasası 01.06.2014 tarihinde tüm maddeleri itibariyle fiilen uygulanmaya başladı.

Yeni yasanın getirdikleri iki açıdan bizce önem arz etmektedir.Birincisi Rusya da yatırım yapan restorant ve kafe işletmecilerimizi ilgilendirmekte ve iş yerlerinde düzenlemelerin yapılmasına işaret etmektedir.ikincisi ise yasak açık ve kapalı mekanlarda sigara içen vatandaşlarımızın alacakları olası idari cezalardır.Bu idari cezalar aynen trafik cezalarında olduğu gibi sicillerine idari ceza olarak işlenecek ve vize-çalışma izni gibi konularda engel teşkil edecektir.

Kanun tütün ürünlerinin(nikotin içeren tüm ürünler) tamamını kapsadığı için Nargile kullanımı da bahsi geçen açık ve kapalı alanlarda yasaklanmaktadır.

Yeni kanuna göre ; Trenlerde,hava ve deniz limanlarında,bu limanların açık hava bekleme mekanlarında,alışveriş merkezlerinde,iş merkezlerinde,restorant -bar – otel ve kafelerde, devlet binalarında ve bunların açık alanlarında (bahçeleri),çocuk parklarında,tıbbi kuruluşlar ve bahçelerinde,özel sektöre ait ofislerde,ve diğer halka açık tüm genel mekanlarda sigara ve nargile içilmesi yasaklanmaktadır.

Kanun ihlalinde , hem ihlali yapan hemde ihlalin yapıldığı alanın yöneticileri – sahipleri ceza alacaktır.ihlallerde iş yerleri en az 30 000 , en fazla 90 000 ruble ve şahıslar ise en az 500 ruble ,en fazla 1500 ruble ceza ödeyeceklerdir.

Tütün ve ürünleri nin satışını yapan mekanlarda bu ürünlerin vitrinde sergilenmeleri yasaklanmaktadır.
Aynı şekilde eğlence yerlerinde ve ürün satış noktalarında sigara üreticilerinin sembol lerini taşıyan reklam malzemelrinin kullanılması yasaklanmaktadır.